Dożynki 2022 – ,,Dobre bo Nasze”

Powiększ obraz

Dnia 28 sierpnia 2022r. odbyły się – Dożynki gminno – parafialne pod hasłem ,,Dobre bo Nasze”. Gospodarzami dożynek byli mieszkańcy Bielan Dużych. Starostami byli: Bernarda Pietrzela i Adam Stachnik.

Mieszkańcy poszczególnych wsi przygotowali i  zaprezentowali w barwnym korowodzie wieńce wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i  polnych kwiatów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony,  którą odprawił Proboszcz parafii – Ksiądz Kanonik Henryk Domański. Starostowie w czasie  składania darów ofiarnych złożyli bochen chleba upieczony z mąki pochodzącej z  tegorocznych zbiorów. Po Mszy Świętej zgromadzeni przeszli na błonia kościelne, gdzie  miała miejsce druga część uroczystości. Tą część uroczystości rozpoczął Wójt Gminy  Serokomla – Pan Piotr Chaber. W programie: wystąpienia okolicznościowe, prezentacja  wieńców dożynkowych, stoisk przygotowanych przez miejscowe sołectwa (nie zabrakło tam  oczywiście lokalnych smakołyków – stoiska uginały się od wspaniałych ciast i przeróżnych  potraw), konkursy dla dzieci i dorosłych, wiele różnych atrakcji. Okoliczne Zespoły ludowe  prezentowały swoje umiejętności muzyczne wśród nich miejscowy zespół ludowy  ,,Szlibabki”. Gwiazdą wieczoru był Zespół DEJW. Całą oprawę muzyczną uroczystości  zapewnił miejscowy Zespół muzyczny AMARANT. 

Wszystkie wieńce dożynkowe i stoiska wiejskie przystąpiły do konkursu. W kategorii  ,,Najładniejszy wieniec dożynkowy”: 

I miejsce – wieniec wsi Czarna, 

II miejsce – wieniec wsi Nowa Ruda 

III miejsce – wieniec wsi Bielany Duże 

,,Najlepsze stoisko dożynkowe” 

I miejsce – stoisko wsi Zakępie, 

II miejsce – stoisko wsi Krzówka, 

III miejsce – stoisko wsi Wólka. 

Tegoroczne dożynki były wyjątkowo udane, pogoda i frekwencja dopisała.

 

Danuta Drejka