Jubileusz 70 rocznicy poświęcenia kościoła parafialnego

Powiększ obraz

24 września wspólnota parafialna pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika przeżywała uroczystość 70 rocznicy poświęcenia kościoła.

Jubileuszowe obchody zostały poprzedzone trzydniowymi przygotowaniami. Modlitwom przewodniczyli misjonarze: ks. kan. Jacek Sereda i ks. Andrzej Żelazo. Codzienna Eucharystia była poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia, a wspólne spotkanie na modlitwie kończył Apel Jasnogórski.

Przygotowania do jubileuszu

Każdy dzień modlitewnego triduum miał określoną tematykę. Środa 20 września upłynęła p od hasłem „Pamiętam o wieczności”; tego dnia odprawiona została Msza św. w intencji zmarłych, a wierni wzięli udział w procesji na cmentarz i modlili się za wszystkie stany Kościoła katolickiego. Czwartkowi towarzyszyło hasło „Cieszę się, że jestem chrześcijaninem”. Tego dnia podczas Mszy św. odnawiane były przyrzeczenia chrzcielne. W czwartek delegacja parafian z proboszczem ks. kan. Henrykiem Domańskim udała się na cmentarz w Wildze – miejsce pochówku budowniczego kościoła ks. Pawła Norwinda, gdzie oprócz modlitwy za duszę zmarłego, zapalono znicze i złożono kwiaty. Głównym akcentem piątkowych spotkań modlitewnych („Powołani do miłosierdzia”) było udzielenie sakramentu chorych wszystkim, którzy go potrzebowali. Parafianie wzięli również udział w Drodze krzyżowej, która miała odbyć się w plenerze, jednak ze względu na silny deszcz odprawiona była w kościele. „Kocham swoją rodzinę” to temat przewodni soboty. W tym dniu Msze św. były poprzedzane nabożeństwem pokutnym, a następnie sakramentalną spowiedzią, która odbywała się w ciszy. Pomocą w spowiedzi służyli kapłani z dekanatu. Wzruszającym momentem było odnawianie ślubów małżeńskich przez wszystkie pary małżeńskie uczestniczące w Eucharystii. Nie zapomniano również o dzieciach, które, podchodząc do kapłanów, otrzymywały błogosławieństwo.

Ukłon w stronę historii

Przed uroczystą Mszą św. w niedzielę 24 września młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, w którym m.in. przedstawiła historię parafii Serokomla i życiorys ks. P. Norwinda. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Gurda, w celebrze brali udział: ks. kan. Edmund Szarek, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Łaskarzewie, kierujący parafią w Serokomli w latach 1993-2004, oraz ks. dr Roman Froń, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Jaćmierzu w diecezji przemyskiej – rodzinnej parafii ks. P. Norwinda. W uroczystości 70 rocznicy poświęcenia kościoła wzięli udział krewni ks. Norwinda: wnuczka siostry księdza – Teresa Pawlecka i wnuk jego siostry – Zbigniew Mazur. Wśród zaproszonych gości byli obecni: poseł Krzysztof Głuchowski, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, starosta łukowski Janusz Kozioł, wójt gminy Serokomla i wójtowie gmin ościennych, przedstawiciele policji, straży, różnych instytucji i zakładów. Przybyli również księża z sąsiednich parafii oraz pracujący wcześniej w parafii Serokomla.

Budować na mocnej wierze

W homilii ksiądz biskup podkreślił wyjątkową wartość wspólnoty Kościoła – budowanej na wierze – której nie zniszczy nawet zło. Przytoczył słowa Jezusa skierowane do św. Piotra: „Ty jesteś Piotr, opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół” i przypomniał o wielkiej wartości świątyni. To w niej gromadzi się lud Boży, czerpiący z wiary Piotra apostoła; mocna wiara skłania nas, ludzi wierzących, byśmy stawali się świątynią Boga. Bp K. Gurda podziękował budowniczym kościoła za włożony trud, ponieważ spełniło się marzenie parafian o nowej, murowanej świątyni, powstałej z potrzeby wierzących ludzi.

Wzruszenie i radość

Tego dnia pasterz Kościoła siedleckiego pobłogosławił tablicę upamiętniającą budowniczego kościoła ks. P. Norwinda, odsłonięto również Kalendarium Parafii Serokomla. Odsłonięcia tablicy dokonał ks. kan. H. Domański, ks. R. Froń i krewni ks. Norwinda, niekryjący wzruszenia. Kalendarium zaś odsłonili przedstawiciele parafian: Agnieszka Biaduń i Karol Raczyński. Odśpiewano uroczyste „Te Deum”, a na zakończenie „Boże, coś Polskę”. Ksiądz proboszcz skierował do przybyłych gości i parafian podziękowania i zaprosił do dalszego wspólnego świętowania jubileuszu. Na błoniach na wszystkich uczestników uroczystości czekały przygotowane przez parafian słodkości – pyszne ciasta, torty, a na gości – obiad. Świętowanie takiej rocznicy jest doskonałą okazją do pięknej celebracji liturgii, która gromadzi wokół ołtarza całą wspólnotę parafialną, by podziękować Panu Bogu za dar świątyni – miejsca, gdzie gromadzimy się, aby wspólnie oddawać chwałę Bogu.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości, serdeczne Bóg zapłać.

Ks. H. Doma ński , K. Stępniak