Dożynki gminno – parafialne pod hasłem “Festiwal Wsi 2017”

Powiększ obraz

27 sierpnia 2017r. odbyły się dożynki gminno – parafialne w Serokomli pod hasłem “Festiwal Wsi”. Gospodarzami byli mieszkańcy Poznania, a starostami dożynek Pani Agnieszka Biaduń i Pan Michał Mazur. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. dziękczynną za tegoroczne zbiory w kościele parafialnym. Mszę Św, odprawił Proboszcz parafii – Ksiądz Kanonik Henryk Domański. Oprawę liturgiczną przygotowali gospodarze dożynek. Prawie każda wioska z parafii przygotowała wieniec dożynkowy. Po Mszy Św. procesyjnie wszyscy przeszli na błonia, gdzie każda wioska na stoiskach prezentowała swoje umiejętności kulinarne. Drugą część spotkania rozpoczęto przekazaniem tradycyjnego bochna chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów. Obrzędu tego dokonali starostowie dożynek na ręce Wójta Gminy Pana Piotra Chabra. Stoiska wiejskie i wieńce dożynkowe były przedmiotem konkursu na najbardziej pomysłową pracę zbiorową mieszkańców. Wyniki przedstawiają się następująco:

– w kategorii wieńce:

I miejsce – Zakępie – ,,Kapliczka”

Wieniec dożynkowy sołectwa Zakępie zaliczany jest do grupy wieńców wykonanych nowoczesną metodą owijanie i wklejanie. Wieniec przedstawia przydrożną kapliczkę z wizerunkiem Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus na ramionach. Wyraża on przynależność człowieka do Matki, która daje życie i opiekuje się, która błogosławi pracę rolnika i nigdy nie ustaje w błaganiu do Boga, za każdym kto oddaje się jej opiece. Wieniec wykonany z tegorocznych plonów ziemi i darów lasu. Postacie wyklejono kłosami żyta i kaszami, zaś włosy wyklejone z włókien lnu. Obraz udekorowano szyszkami z sosny i kłosami pszenicy. Łuki kapliczki owito kiściami owsu i żytem. Kapliczka zwieńczona jest krzyżem ze słomy. Wieniec jest wyrazem wdzięczności za otrzymane łaski, błogosławiony czas żniw i zbioru plonów.

II miejsce – Wola Bukowska – ,,Zaprzęg konny”

Wieniec przedstawia zaprzęg konny z woźnicą i gospodynią jaki w przeszłości używali rolnicy . Na drewnianym podeście będącym imitacją drogi stoi drewniany wóz z zaprzęgiem konnym. Na wozie siedzi rolnik z żoną ubrani w tradycyjny strój. Gospodarze wiozą plony z pól do młyna. Do wykonania wieńca użyto: kłosy zbóż, kasze zioła, suszone kwiaty. Wóz wykonano z drewna przyozdobiony grysem, ziarnami i kłosami zbóż. Konia zrobiono ze styropianu i kaszy. Na wozie znajdują się worki ze zbożem.

III miejsce – Józefów Duży – ,,Wiejska chata”

Wieniec przedstawia wiejską chatę z otoczeniem i przylegającym polem ze stojącymi jeszcze na nim snopkami zboża. Do wykonania wykorzystano tegoroczne zbiory: słomy, kłosy zbóż, kasze, … Wieniec udekorowany jest mchem, kwiatami, owocami z pól i ogrodów. Wieniec nawiązuje do tradycji polskiej wsi. Jest symbolicznym wyrazem rolniczego trudu.

– w kategorii stoiska:

I miejsce stoisko wsi – Poznań

II miejsce stoisko wsi – Hordzież

III miejsce stoisko wsi – Zakępie

Danuta Drejka