84 rocznica mordu w Józefowie Dużym

W dniach 13-14 kwietnia 2024 roku odbyły się obchody 84 rocznicy tragicznego mordu na ludności cywilnej dokonanego przez hitlerowców w Józefowie Dużym.

13 kwietnia 2024r w Zespole Szkół w Serokomli odbyło się – „Spotkanie z historią” na którym byli obecni okoliczni mieszkańcy, dzieci i młodzież. Na spotkaniu przedstawiono wyniki badań nad wieloma nieznanymi dotąd dokumentami, w które zaangażowani byli P. Ryszard Biesak i P. Jeremi Melnik – rzuciły one ,,nowe” światło na wydarzenia z 1940 roku.
14 kwietnia – główne uroczystości przy pomniku ,,Matki Bolejącej”:
– Msza święta sprawowana przez Proboszcza parafii – Ks. Pawła Florowskiego (oprawę liturgiczną przygotowały Panie Agata Sokołowska i Iwona Ponikowska, Pan Ryszard Biesak)
– wystąpienia okolicznościowe:
– Wójt Gminy Serokomla – Pan Piotr Chaber,
– Poseł na Sejm RP – Pan Sławomir Skwarek,
– Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego – Pan Ryszard Szczygieł,
– Starosta Powiatu Łukowskiego – Pan Dariusz Szustek,
-Pomysłodawca i koordynator wydarzenia – Pan Ryszard Biesak,
– złożenie wieńców – wieńce składali: przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, sołectw oraz rodzin pomordowanych.
– rekonstrukcja wydarzeń

W rekonstrukcji oprócz zawodowych aktorów brała udział miejscowa ludność, narrację prowadził dr Andrzej Gładysz.
– degustacja regionalnych potraw

Wydarzenie „Rekonstrukcja Wydarzeń 13-14 kwietnia 1940 roku” brało udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego”.

Agata Sokołowska