82 rocznica Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej 1939r. Święto 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej

W dniach 2-5 października pod Kockiem, Wolą Gułowską i Serokomlą Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” generała Franciszka Kleeberga stoczyła ostatnią bitwę Wojny Obronnej 1939 roku.

W niedzielę 3 października 2021r. w Serokomli odbyły się główne uroczystości upamiętniające te historyczne wydarzenia. W programie:

– Msza Święta w kościele w Serokomli,

– Apel poległych na cmentarzu parafialnym,

– Uroczysty Apel na błoniach przy kościele z okazji 82 rocznicy Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej 1939r. oraz Święta 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej,

– piknik wojskowy (pokaz sprzętu, …),

– rekonstrukcja epizodów bitwy.

Po Mszy Świętej pododdziały w towarzystwie orkiestry wojskowej z Lublina przemaszerowały na cmentarz, gdzie zostały złożone wieńce, odczytany apel pamięci oraz salwa honorowa. Uroczystości zakończył apel na błoniach przy kościele. Na uroczystości byli obecni: Poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, dotychczasowy dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. Michał Rohde, pułkownik Rafał Miernik, przedstawiciele władz wojskowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Należy pokreślić, że obchody Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej 1939 roku to także święto 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga dlatego podczas uroczystości nastąpiło oficjalne przekazanie dowodzenia 19 LBZ gen. bryg. Michał Rohde płk Rafał Miernik. Dziękujemy wszystkim za obecność.