81 rocznica mordu w Józefowie Dużym

Powiększ obraz

14 lipca 2021r. odbyła się uroczystość – 81 rocznica – upamiętniająca wydarzenie masowego mordu w Józefowie Dużym.

Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w naszej okolicy.  W nocy z 13 na 14 kwietnia 1940r. grupa bandytów w celach rabunkowych napadła na jedną z rodzin niemieckich – mordując osadnika Adolfa Kastnera z rodziną. Koloniści zawiadomili władze niemieckie. 14 kwietnia 1940r. Niemcy w bestialskim akcie odwetu zamordowali w Józefowie Dużym ponad 200 osób.

14 lipca 2021r. odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. W programie Msza Święta koncelebrowana przez Księdza Kanonika Henryka Domańskiego – Proboszcza Parafii Serokomla i o. M. Kowalskiego. W uroczystości uczestniczyli potomkowie zamordowanych rodzin, Poseł na Sejm RP Sł. Skwarek, Senator RP St. Gogacz, radny sejmiku R. Szczygieł, przedstawiciel IPN w Lublinie, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie A. Sępoch oraz samorządowcy: wicestarosta łukowski J. Kozioł, burmistrz m. Kock T. Futera, wójtowie: K.Ponikowski (Adamów), M.Grobel (Jeziorzany), licznie zgromadzeni mieszkańcy okolicznych wsi, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Serokomla, uczniowie Zespołu Szkół w Serokomli i z Krzówki. Asystę wojskową zapewniła 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana.

Odbyło się również poświęcenie nowego pomnika z nazwiskami pomordowanych, rozdanie nagród konkursu historycznego, złożenie kwiatów.

Danuta Drejka