Przez cały listopad będzie można uzyskać odpust dla zmarłych. Dekret Penitencjarii Apostolskiej na listopadowe święta

Powiększ obraz

„W tym roku, ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19 odpusty zupełne za zmarłych można uzyskiwać przez cały listopad, dostosowując warunki do sytuacji pozwalającej zapewnić bezpieczeństwo wiernym” – to zdanie znajduje się w wydanym z okazji listopadowych świąt dekrecie Penitencjarii Apostolskiej.

Odpust zupełny dla osób odwiedzających cmentarz oraz modlących się za zmarłych jedynie w myślach, przypadający na dni pomiędzy 1 a 8 listopada zostaje przedłużony aż do końca listopada. Te dni, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być również od siebie oddzielone.

 

W dalszej kolejności dekret Penitencjarii Apostolskiej mówi, że odpust zupełny z okazji wspomnienia Wszystkich wiernych zmarłych 2 listopada dla osób, które odwiedzą kościół lub kaplicę oraz odmówią w nich: „Ojcze nasz” i „Wierzę” może zostać przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą oraz w uroczystość Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore oraz ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu ograniczeń nałożonych przez władze na okres pandemii, aby zapobiec stłoczeniu wiernych w miejscach świętych, będą mogły uzyskać odpust zupełny pod warunkiem duchowego dołączenia do pozostałych wiernych. Należy przy tym odrzucić wszelkie przywiązanie do grzechu z intencją jak najszybszego spełnienia warunków uzyskania odpustu, czyli przystąpienia do sakramentu pojednania, przyjęcia Komunii oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz odmówienia przed obrazem Jezusa lub Maryi pobożnej modlitwy za zmarłych, na przykład Laudesów lub Nieszporów z Oficjum za zmarłych, koronki do Miłosierdzia Bożego lub innych modlitw dedykowanych zwykle zmarłym przez wiernych.

W celu ułatwienia uzyskania łaski Bożej poprzez posługę duszpasterską Penitencjaria Apostolska prosi wszystkich kapłanów uprawnionych, aby z hojnością poświęcili czas na celebrację sakramentu pojednania oraz udzielanie Komunii chorym.

Decyzja o zamknięciu cmentarzy w przyszłym tygodniu

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ewentualne decyzje w sprawie zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych zapadną w przyszłym tygodniu. Na konferencji prasowej 23 października szef rządu poinformował o nowych obostrzeniach. Mateusz Morawiecki, pytany o decyzje w sprawie uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, zaapelował o niegromadzenie się na cmentarzach.

Przewodniczący Episkopatu apeluje o rozłożenie nawiedzania grobów na dni przed i po 1 listopada

Apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu przed Uroczystością Wszystkich Świętych.

W związku ze zbliżającym się 1 listopada, kiedy miliony Polaków tradycyjnie nawiedzają groby swoich bliskich, przewodniczący Episkopatu zaapelował ‒ w tej nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem ‒ „o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości”.

Poprosił również osoby starsze, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i pozostały w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane i można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. „W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji” – zaapelował abp Gądecki.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan
Watican NEWS 
IAR/KEP