Dożynki diecezjalno – powiatowe w Woli Gułowskiej

Powiększ obraz

Dożynki diecezjalno – powiatowe w Woli Gułowskiej

 „Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość. W chwilach wielkich zagrożeń, w momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie. Dzisiaj, w czasach wielkich przemian, nie wolno o tym zapominać. Oddaję dzisiaj hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”

św. Jan Paweł II, Krosno, 10.O6.1997 r.

 

W sobotę 8 września 2018 r. w Woli Gułowskiej odbyły się dożynki diecezjalno – powiatowe. Wzorem lat ubiegłych zorganizowane w święto odpustowe Narodzenia Najświętszej Maryi Panny popularnie nazywane Matki Bożej Siewnej w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej.

Tradycją naszej parafii jest organizowanie pieszej pielgrzymki do stóp Matki Bożej. 8 września 2018r. wyruszyła piesza pielgrzymka do Woli Gułowskiej. W pielgrzymce uczestniczyło 208 osób pod przewodnictwem Księdza Artura Petkowicza. Przewodnictwo muzyczne objęła schola parafialna pod kierunkiem P. Barbary Bartczak i P. Elżbiety Kozarskiej. Modlitwę różańcową poprowadziła młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Nad bezpieczeństwem grupy czuwał zespół porządkowy. Pogoda dopisała. Grupa rozśpiewana, rozmodlona, w pozytywnych nastrojach zaniosła do Pani Patronki Żołnierzy Września swoje ,,tajemnice serca”. Naszą parafię reprezentował wieniec dożynkowy z Józefowa Dużego.

O godzinie 12,00 odprawiona została Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Siedleckiej – Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy.

Po zakończonym nabożeństwie korowód dożynkowy udał się na przyklasztorne błonia, tam odbyła się dalsza część uroczystości.  Wystąpienia okolicznościowe, wyróżnienia zasłużonych rolników, rozstrzygnięcie różnych konkursów, …

Miła niespodzianka dla naszej parafii – wieniec z Józefowa Dużego w konkurencji na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zajął II miejsce. Gratulujemy mieszkańcom pomysłu i umiejętności artystycznych.

Wszystkim pątnikom i uczestnikom, którzy w różny inny sposób dotarli na uroczystość serdeczne ,,Bóg zapłać”.

Danuta Drejka