,,Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej”

Powiększ obraz

12 lipca 2018r. po raz pierwszy obchodziliśmy nowe święto państwowe, ustanowione w 2017r. – ,,Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej”. W naszej gminie odbyły się wojewódzkie obchody tej uroczystości.

Uczestnicy uczcili m. in. pamięć ofiar egzekucji z Józefowa Dużego. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Mszę Świętą odprawił Proboszcz parafii Ksiądz Kanonik Henryk Domański, kazanie wygłosił Ksiądz Prałat Stanisław Dzyr – emerytowany proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie – pasjonat historii. Ksiądz Prałat podkreślił, że to nowe święto państwowe, obchodzone po raz pierwszy w historii, ustanowiono dopiero po 73 latach od zakończenia II wojny światowej. W naszej okolicy nie brakuje przykładów, gdzie ludzkość za pomoc prześladowanym, płaciła najwyższą cenę.

Na miejsce obchodów tego święta wybrano naszą gminę ze względu na wydarzenia z 1940r. w Józefowie Dużym, gdzie doszło do pierwszej na Podlasiu masowej akcji pacyfikacyjnej. Akcja była odwetem za zamordowanie rodziny niemieckiego kolonisty.

Data 12 lipca nie jest przypadkowa – nawiązuje do rocznicy pacyfikacji świętokrzyskiej wsi Michniów, gdzie mieszkańcy zostali zamordowani przez niemieckich okupantów w 1943r.

Po Mszy Świętej uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie znajdują się mogiły i tablica upamiętniająca ofiary egzekucji z Józefowa Dużego. Tam odbył się uroczysty apel. Wystąpienia okolicznościowe licznie zgromadzonych gości. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Patriotyczna część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży Zespołu Szkół w Serokomli.

Wojewódzkie obchody tego święta odbyły się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.

Danuta Drejka