Pielgrzymka śladami Ojca Świętego Jana Pawła II

Powiększ obraz

Pielgrzymka śladami Ojca Świętego Jana Pawła II

Członkowie SMGS i seniorzy naszej gminy  w dniach 4 – 5 lipca 2018r. pielgrzymowali śladami Ojca Świętego Jana Pawła II na trasie Serokomla – Miechów – Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska – Kraków – Serokomla.

Kolegiata Grobu Bożego w Miechowie – miechowska kolegiata jest trzynawową trójprzęsłową bazyliką gotycką z XIV/XV wieku z fragmentami romańskimi z pierwszego trzydziestolecia XIII wieku, przebudowaną w stylu późnobarokowym w drugiej połowie XVIII wieku. Na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru znajduje się – gotycko-renesansowa kopia kaplicy Grobu Bożego w Jerozolimie, w niej Grób Pański oraz kopia Całunu Turyńskiego.

Wadowice – Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, gdzie 20 czerwca 1920 r. przyjął chrzest Karol Wojtyła.

Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II przy ul. Kościelnej 7 wybudowany w 1845 r. W 1919 r. do budynku wprowadzili się państwo Emilia i Karol Wojtyłowie z synem Edmundem. Zajęli mieszkanie na pierwszym piętrze składające się z kuchni, sypialni i salonu. 18 maja 1920 r. przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła – późniejszy Papież Jan Paweł II.

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej – sanktuarium oo. bernardynów wchodzi w skład zespołu bazylika i klasztor. Sanktuarium otoczone jest stacja drogi krzyżowej i dróżkami maryjnymi. Miejsce to nazywane jest często Polską Jerozolimą.

Kraków – Łagiewniki

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” – ośrodek rzymsko – katolicki poświęcony życiu i twórczości papieża Jana Pawła II. Centrum pełni funkcje wotum wdzięczności narodu za pontyfikat Karola Wojtyły.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – kompleks sakralny związany z życiem i działalnością Siostry Faustyny Kowalskiej. Od lat 40-tych XX wieku miejsce pielgrzymek związanych z obecnością obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu Faustyny.

Zamek Królewski na Wawelu w przeszłości stanowił centrum państwowości polskiej. Obecnie wizyta w dawnej rezydencji królewskiej to fascynująca podróż w głąb historii Polski, w czasy zarówno jej świetności jak i upadku.

 

Pogoda dopisała, pielgrzymi rozmodleni, troszkę zmęczeni, ale zadowoleni wyrazili wdzięczność organizatorom za mile spędzony czas. Odpowiedzialnymi za organizację były: Prezes SMGS – Pani Zofia Gałęzowska i W-ce Prezes Pani Danuta Drejka.

Danuta Drejka