200 – lat Diecezji Siedleckiej

Powiększ obraz

200 – lat Diecezji Siedleckiej

Logo jubileuszowe przedstawia wieże katedry w Siedlcach, tak charakterystyczne i rozpoznawalne w swoim kształcie, okolone z prawej strony fragmentem wieńca laurowego w kolorze złota, będącego, jednym z najstarszych symboli świętowania jubileuszy. W dawnej tradycji wieniec laurowy zdobił skroń jubilata. W lewej części logo umieszczono nazwę diecezji, która w czasie jej burzliwych dziejów zmieniała się trzykrotnie: diecezja powstała jako Janowska czyli Podlaska, po swoim odrodzeniu oraz przeniesieniu siedziby biskupów do Siedlec w 1924 r. przez papież Piusa XI otrzymała nazwę Siedlecka czyli Podlaska. Od ostatniej reformy administracyjnej Kościoła w Polsce w 1992 r. jej nazwa brzmi Diecezja Siedlecka. Autorką logo Jubileuszu jest siedlecka artystka grafik p. Jelen Skarus.

Kronika Jubileuszowych Przygotowań

16.02.2015 – Prezentacja książki – „Kapituła Kolegiacka Janowska 1924-2014”

29.08.2017 – Sesja historyczna w Janowie Podlaskim

12.10.2017 – Jubileuszowy Konkurs Fotograficzny „Miejsca zwykłe i niezwykłe diecezji siedleckiej” rozstrzygnięty

13.10.2017 – „Nihil obstat” biskupów polskich dla rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Biskupa Ignacego Świrskiego

07.11.2017 – Konferencja prasowa przed rozpoczęciem obchodów Jubileuszu „200 lat Diecezji Siedleckiej”

16.11.2017 – Międzyseminaryjne Sympozjum Naukowe w Opolu Nowym

8.12.2017 – Uroczystość otwarcia roku obchodów Jubileuszu 200-lecia Diecezji Siedleckiej

24.03.2018 – Inauguracja procesu beatyfikacyjnego biskupa Ignacego Świrskiego

7.04.2018 – Siedlce. Ostatnia Sesja Plenarna II Synodu Diecezji Siedleckiej

9.04.2018 – Finał konkursu literackiego organizowanego w 200. rocznicę powstania diecezji siedleckiej

10.04.2018 – Finał Konkursu Historycznego w 200. Rocznicę Powstania Diecezji Siedleckiej

14.04.2018 – Janów Podlaski. Powtórny pochówek biskupów podlaskich

7-8 czerwca 2018 r. – Konferencja Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim. Uroczystości związane z 200-leciem powołania do istnienia Diecezji.

9 czerwca 2018 r. – Centralne Uroczystości Jubileuszowe w Siedlcach, Katedra.

10 czerwca 2018 r. – Dziękczynienie za 200-lecie istnienia Diecezji w parafiach

9 czerwca 2018r. centralne obchody jubileuszu 200-lecia Diecezji Siedleckiej

Uroczystej Mszy w katedrze w Siedlcach przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Wzięli w niej udział biskupi, którzy przez dwa poprzednie dni obradowali w Janowie Podlaskim na 379 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu. List do uczestników uroczystości skierował Papież Franciszek. Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski metropolita krakowski.

„To są nasze życzenia i treść naszej modlitwy (…) abyście szli i owoc przynosili, i by Wasz owoc trwał, i aby wszystko dał Wam Ojciec o cokolwiek Go poprosicie dla dobra Kościoła Siedleckiego, dla dobra Waszego zbawienia, dla Waszej wiecznej szczęśliwości” – mówił w jubileuszowej homilii abp Marek Jędraszewski.

Na początku homilii metropolita krakowski zacytował fragment poematu Karola Wojtyły „Wigilia wielkanocna 1966″. W jego inwokacji ukazana została asymetria pomiędzy przemijaniem człowieka i natury, którą symbolizuje drzewo. „Drzewo, a przede wszystkim dąb, mówi o trwaniu, wobec którego człowiek umiera częściej i wcześniej. Trwa jednak w sposób szczególny, który przekracza trwanie drzewa”.

Arcybiskup, komentując słowa poematu, zwrócił uwagę na fakt, że trwanie człowieka poza progiem śmierci, w katakumbach i kryptach, jest pamięcią historyczną. Hierarcha odwołał się do historii diecezji i przywołał biografie jej wybitnych biskupów. Wspomniał o Feliksie Lewińskim – pierwszym biskupie, który całym sercem podjął dzieło tworzenia nowej diecezji, o biskupie Janie Marcelu Gutkowskim, który wbrew oczekiwaniom władz carskich, pozostał nieugiętym obrońcą Kościoła, a także o biskupie Beniaminie Szymańskim, którego wrażliwość na sprawy Ojczyzny, doprowadziła do wygnania z diecezji. Przywołał również losy biskupa Henryka Przeździeckiego – który po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, stanął na czele odrodzonej diecezji i Sługi Bożego Ignacego Świrskiego, który był wzorem biskupiej posługi w trudnych czasach komunizmu, dając świadectwo duchowej bezkompromisowości.

Metropolita krakowski, odnosząc się do drugiego wymiaru trwania, nazwał go pamięcią krzyża. „To trwanie wyraża się w pamięci krzyża. Bo takim człowiekiem, który ciągle trwa, mimo, że odszedł, jest ten, który przyszłym pokoleniom przekazał prawdę o Chrystusowym Krzyżu. Jakże ziemia podlaska jest bogata w krzyże”.

Arcybiskup przypomniał męczeństwo prześladowanych unitów, którzy pomimo licznych trudności, chcieli trwać przy Ojcu Świętym. Zostali zamordowani w czasie modlitwy w Pratulinie, broniąc swojego kościoła i wiary. Wspomniał także innych męczenników Podlasia, którzy podczas II wojny światowej oddali swoje życie w Auschwitz i Dachau. Hierarcha zwrócił również uwagę na bohaterską postawę uczniów z Miętna, którzy w 1984 roku z odwagą bronili krzyża w swojej szkole.

Trzeci wymiar trwania znajduje swój wyraz w tożsamości, a tym samym w wartościach chrześcijańskich i patriotycznych, które na Podlasiu podtrzymuje się od wieków. – W życiu społeczności Kościoła niezwykle ważną rzeczą jest przekazywanie przyszłym pokoleniom przeżywanego i uznawanego przez siebie świata wartości w taki sposób i przez takie dogłębne świadectwo, że nowe pokolenia rozpoznają się w tym otrzymanym świecie wartości i uznają je za swoje.

Ostatni wymiar trwania przekracza czas i przemijanie. Arcybiskup podkreślił, że znajduje ono swój pełny wyraz w Bogu, a rozpoczyna się w momencie chrztu świętego, kiedy człowiek wchodzi w rzeczywistość zbawienia. – Człowiek trwa w sobie jako istota, która wykracza poza wymiar czysto materialny i jest świadoma, że ma w sobie zalążek niezniszczalności i nieśmiertelności – swoją duszę.

Metropolita krakowski, odnosząc się do słów św. Pawła z Listu do Efezjan, zwrócił uwagę, że dzięki doświadczeniu Kościoła, pamięci historycznej, pamięci krzyża, a także dzięki ciągłości tożsamości chrześcijańskiej i narodowej oraz trwania ponad czasem, jesteśmy w stanie zrozumieć, czym jest status współobywatela świętych i domownika Boga. Uczestnikami tej nowej rzeczywistości możemy stać się tylko wtedy, jeśli prawdziwie będziemy kochać Boga i bliźniego, trwając tym samym w miłości Chrystusa.

W siedleckiej katedrze uroczyście podpisano  Statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej, który zakończył się po sześciu latach obrad.
W czasie uroczystości rozesłani zostali też księża, którzy w parafiach Diecezji poprowadzą misje ewangelizacyjne. Będą one bezpośrednią kontynuacją jubileuszu i potrwają cztery lata.

Niedziela dziękczynienia
10 czerwca 2018r. odbyło się dziękczynienie za 200-lecie istnienia Diecezji Siedleckiej w parafiach.  „Niedziela Dziękczynienia” była  zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych w diecezji.