Adwent

Powiększ obraz

Adwent to okres radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa, to początek nowego roku liturgicznego w Kościele.

Teksty liturgiczne w tym czasie ukazują Maryję, Jana Chrzciciela i Izajasza, to przez Nich Bóg zapowiadał i przygotowywał świat na przyjście Jezusa Chrystusa.

W czasie Adwentu mamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, oraz odprawiane są Roraty, czyli Msze św. ku czci Matki Boskiej, sprawowane wczesnym rankiem.

Dzieci naszej parafii zaproszone są z lampionami na Roraty we wtorki i czwartki na godzinę 700. Po nabożeństwie będą obdarowywane naklejkami i różnymi elementami, które po właściwym złożeniu utworzą szopkę. Szopki zawierające wszystkie elementy przystąpią do konkursu.

Ważnym elementem okresu adwentu jest właściwy wystrój świątyni. Na widocznym miejscu umieszczony jest wieniec adwentowy i ,,roratka”. Wieniec adwentowy i każda z jego części mają dla chrześcijan znaczenie symboliczne. Kolisty kształt i zielone gałązki przypominają o życiu wiecznym. Cztery świece oznaczają nadzieję i odpowiadają czterem niedzielom Adwentu. Wieniec jako całość wyraża radość z oczekiwania na narodziny Jezusa. Roratka – świeca Maryjna umieszczona w widocznym miejscu na ołtarzu, zapalana w czasie roratnich Mszy świętych. Symbolizuje Maryję, która w mroczny czas adwentowy w swoim łonie niesie światu Chrystusa – Światłość Prawdziwą.

W naszej parafii nad właściwym, zgodnym z rokiem liturgicznym wystrojem świątyni czuwają: Pani Anna i Pan Karol za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Danuta Drejka